Що таке штучний інтелект простими словами?

Орієнтовний час читання 1 хв читання

Штучний інтелект — це здатність комп’ютерів та машин мислити й вирішувати завдання, які зазвичай вимагають людського інтелекту. Іншими словами, це імітація людського мозку машинами, які можуть навчатися, розмірковувати, робити висновки та діяти відповідним чином. Проте, для кращого розуміння, як працює ця технологія, варто дізнатися більше інформації про види штучного інтелекту, найпопулярніші шляхи його використання, вплив на бізнес та великі компанії. Є чимало деталей, які вказують на революційні рішення, котрі чекають на кожного з нас в майбутньому. Потрібно розглянути їх детальніше, щоб краще зрозуміти, чого варто очікувати від ШІ.

Штучний інтелект (ШІ) – як працює і навіщо потрібен

Нейронні мережі ШІ ґрунтуються на алгоритмах та великих обсягах даних, які використовуються для навчання комп’ютерних систем розпізнавати певні зразки й тенденції. Після цього системи ШІ можуть приймати рішення та виконувати завдання, подібні до тих, що виконують люди. Метою технології є створення «розумних» машин, здатних замінити або доповнити людський розум у певних сферах.

ШІ використовується для автоматизації складних завдань, підвищення ефективності та точності, а також для аналізу величезних обсягів даних, з якими важко впоратися людині. Прикладами є системи рекомендацій, розпізнавання мови та образів, робототехніка, автопілоти та багато іншого.

Поява штучного інтелекту

Ідея штучного інтелекту виникла ще в середині XX століття. У 1950 році Алан Тюрінг опублікував працю «Обчислювальні машини та розум», у якій вперше порушив це питання. У 1956 році термін «штучний інтелект» був офіційно введений Джоном Маккарті на Дартмутському семінарі.

Із розвитком обчислювальної техніки в наступні десятиліття ШІ почав стрімко розвиватися. Важливими віхами стали створення експертних систем, нейронних мереж, машинного навчання та великих мовних моделей.

Види штучного інтелекту

Для розуміння як працює штучний інтелект, варто переглянути найпопулярніші різновиди. Серед найзначніших нюансів, на які варто звернути увагу:

 • Слабкий ШІ. Це системи, призначені для конкретних завдань, наприклад, розпізнавання візуальних образів або голосових команд. Це найпоширеніший вид ШІ сьогодні, оскільки він потребує мінімальної кількості обчислювальних потужностей. В основному, він здатен здійснювати обробку природної мови. Тому запустити його з легкістю вдається навіть на мобільних пристроях.
 • Штучний загальний інтелект. Це гіпотетична система, яка зможе рівнятися або перевершувати людський інтелект у всіх сферах. Наразі його використання в масах неможливе, оскільки потрібно знайти спосіб забезпечення високої потужності обчислювальних машин.
 • Свідомий ШІ. Це системи, які б не лише мислили, а й усвідомлювали себе та своє існування. Це ще більш віддалена мета, ніж ШЗІ, тому вона наразі аж ніяк не можлива в глобальному розумінні. Проте, деякі звершення в цьому напрямку вже помітні в таких ігрових двигунах, як Unreal Engine 5. Розробники експериментували з демоверсією Matrix, надавши NPC можливість усвідомлювати, що вони знаходяться в грі, або ж навпаки, змушувати їх думати як реальні люди. Дуже цікаві здобутки, які наразі не можуть розвиватися через обмеження заліза та швидкості обчислення.
 • Супер-ШІ. Гіпотетичний інтелект, який буде набагато розумніший за будь-яку людину. Наслідки його появи важко передбачити, тому що це вже глибоке навчання. Тому варто звернути увагу на те, як розвивається ця технологія.

Це основні напрямки розробки, які варті уваги наразі. Проте, які технології варто використовувати прямо зараз? Варто розглянути реальне застосування штучного інтелекту.

Реальне застосування штучного інтелекту

ШІ вже активно використовується в багатьох галузях:

 • Медицина — діагностика хвороб, інтерпретація медичних зображень;
 • Фінанси — виявлення шахрайства, керування ризиками;
 • Транспорт — безпілотні автомобілі, оптимізація маршрутів;
 • Роздрібна торгівля — персоналізовані рекомендації товарів;
 • Інформаційна безпека — виявлення кібератак;
 • Бізнес — прогнозування попиту, автоматизація процесів;
 • Розваги — створення цифрового контенту, віртуальні цифрові помічники.

Варто підмітити, що вже багато великих компаній тестують використання цих технологій. Серед яскравих прикладів штучного інтелекту — CoPilot від Microsoft.

Майбутнє штучного інтелекту

Очікується, що в майбутньому штучний інтелект стане ще більш поширеним та потужним. Системи ШІ будуть мати цифровий аналог мозку, щоб опановувати нові сфери людської діяльності, підвищуючи продуктивність праці та економічне зростання. Водночас існують побоювання щодо етичних та соціальних наслідків широкого впровадження технології, таких як втрата робочих місць та нерівність у суспільстві.

Вчені також продовжать працювати над створенням ШЗІ й систем із самосвідомістю та емоціями. Варто розуміти, що таке штучний інтелект, тому що технологія явно вплине на всі аспекти нашого життя в майбутньому.

Цікаві факти про штучний інтелект

Серед цікавих фактів, які варто згадати відносно штучного інтелекту:

  • Термін «штучний інтелект» вперше був використаний у 1956 році;
  • Перша комп’ютерна програма, яка навчилася грати в шахи, з’явилася у 1951 році;
  • У 1997 році комп’ютер вперше переміг чемпіона світу з шахів Гаррі Каспарова;
  • У 2016 році система програмне забезпечення DeepMind AlphaGo перемогла світового чемпіона зі стародавньої гри Ґо;
  • У 2022 ChatGPT став першою великою мовною моделлю, яка змогла складати іспит на рівень володіння мовою;
  • Лідерами у галузі ШІ є такі компанії, як Google, Microsoft, Amazon, OpenAI та DeepMind;
  • Експерти прогнозують, що до 2025 року близько 95% взаємодій клієнтів будуть обробляти системи ШІ.

Штучний інтелект невпинно розвивається, відкриваючи нові можливості в найрізноманітніших сферах. Хоча його майбутнє викликає певні побоювання, ШІ, безумовно, змінить наш світ назавжди. Проте наразі, до цієї революції ще далеко.

Шулянська Єва https://biznestrendy.com.ua/

Єва Шулянська - талановита авторка та експерт у галузі бізнесу та технологій, яка стоїть за вмістом нашого сайту. Її багаторічний досвід і професійний підхід дозволяють надавати читачам цінні та актуальні матеріали про найсвіжіші тренди, ідеї та інновації у світі бізнесу. Єва має талант передавати складні концепції зрозуміло та цікаво, роблячи наш сайт не лише інформативним, але й захоплюючим для читачів.

Вам також може сподобатися

Більше від автора