Аграрний бізнес в Україні: шляхи розвитку та інновації

Орієнтовний час читання 1 хв читання

Сьогодні Україна перебуває у непростій ситуації – повномасштабне вторгнення наклало відбиток абсолютно на всі економічні сфери. Оскільки третина української економіки належить сільському господарству, то і наслідки для аграрної галузі дуже великі. Проте агробізнес в Україні продовжує розвиватися, використовуючи для цього різноманітні інструменти та засоби. Зокрема й інновації, які допомагають налаштувати бізнес процеси відповідно до сучасних тенденцій. Розглянемо особливості розвитку аграрного бізнесу в Україні. Поговоримо про переваги використанні інноваційних технологій у сільському господарстві.

Загальний огляд аграрного сектору та його значення

Сільське господарство в нашій країні є одним з провідних напрямків української економіки, який призначений для забезпечення населення всім необхідним продовольством, отримання сировини для різноманітних галузей промисловості. Український аграрний бізнес працює не тільки для забезпечення поточних потреб українців, але й на експорт власної продукції. У всьому світі продукція виробників України дуже цінується своєю якістю та відповідністю високим стандартам.

Сьогодні, попри всі ризики та перепони, з якими стикнувся аграрний бізнес, сільськогосподарські угіддя продовжують утримувати 70% загального фонду України:

  • орні землі;
  • багаторічні насадження;
  • пасовища;
  • сіножаті тощо.

Українські виробники постачають якісну продукцію у понад 190 країн по всьому світу, що підкреслює вагомий внесок України у боротьбі з світовою проблемою голоду. Потенціал виробництва в нашій країні суттєво перевищує потреби українського ринку.

Основи аграрного бізнесу

Повномасштабна війна є справжнім випробуванням для аграрного бізнесу України. Вороже вторгнення спричинило суттєве руйнування різноманітних бізнес-процесів та логістичних ланцюжків, які були налагоджені протягом тривалого періоду. Попри це усі галузі аграрно-промислового комплексу нашої країни продовжують працювати та розвиватися.

До АПК України входять такі сфери:

  • рибне господарство;
  • земельні ресурси;
  • рослинництво;
  • птахівництво;
  • тваринництво;
  • садівництво.

Стикнувшись з великими викликами агробізнес почав переорієнтовуватися виключно на потреби внутрішнього ринку, а маленькі підприємства мусили шукати шляхи для виживання або зупиняли роботу на певний період. Навіть в умовах війни українські аграрії запускають посівну компанію, збирають врожай та розвиваються. Для цього вони використовують інновації, державні програми та міжнародну підтримку.

Інновації в аграрному секторі

Головною запорукою успішного агробізу є постійний контроль. Наприклад, у рослинництві підприємцям необхідно ретельно слідкувати за розвитком культур на всіх етапах, оскільки це дозволяє вчасно виявляти проблеми та максимально швидко знаходити шляхи їх вирішення. В даному напрямку працюють досить активно великі світові компанії та маленькі стартапи.

Сучасні інновації пропонують аграріям велику кількість ефективних інструментів, які допомагають успішно розвиватися в обраному напрямку, наприклад:

  • створення електронної схеми земельних угідь та пасовищ;
  • сучасне програмне забезпечення для створення карт, у тому числі для ефективного та диференційованого внесення добрив;
  • професійні метеостанції;
  • прилади моніторингу стану здоровʼя тварин, посівів із космосу;
  • інструменти для зонального, дворівневого агрохімічного обстеження;
  • моніторинги технічних операцій, руху техніки тощо.

З кожним днем агро бізнес отримує змогу використовувати ще більше інноваційних інструментів для налагодження своїх внутрішніх процесів, покращення якості продукції та досягнення інших важливих цілей.

Стратегії фінансування

На сьогодні існує велика кількість державних та міжнародних програм, які направлені на підтримку українського агробізнесу. Аграрний бізнес в Україні має змогу отримувати фінансування від українських та міжнародних банків на вигідних умовах, звільнитися від земельного податку та орендної плати, передавати право на користування землею іншим особам тощо. Все це сприяє розробці більш ефективних стратегій фінансування та отриманні інвестицій, що сьогодні є дуже важливим для підприємців нашої країни.

Управління ризиками

Абсолютно будь-який аграрний бізнес з нуля має розробити власну стратегію управління ризиками. Завдяки правильному підходу українські підприємці можуть адаптуватися без суттєвих втрат до змін у ринковому становищі, не стабільних природних умов та клімату. Мінімізувати будь-які ризики АПК допомагають державні програми, пільгове кредитування, страхування устаткування, техніки та врожаю, а також інші сучасні інструменти. Такий підхід дозволяє диверсифікувати агровиробництво, зробити його більш захищеним від сторонніх ризиків.

Маркетинг та продаж продукції

Маркетингова кампанія сьогодні залишається одним з важливих інструментів розвитку аграрного бізнесу в Україні. Реклама, просування українських аграрних компаній на державному рівні позитивно впливає на формування ціни, підтримку іміджу національних виробників. І, як наслідок, АПК може розвиватися та отримувати прибуток навіть в умовах воєнного положення.

Екологічні практики

Україна планує стати частиною Європейського Союзу, і для цього нашій країні потрібно розвиватися та трансформуватися. Державним інституціям, агровиробникам потрібно наближатися до екологічних практик, вимог, які наразі існують в Євросоюзі. Таким чином поступове наближення до цих екологічних практик дозволить суттєво помʼякшити процедуру євроінтеграції. Наразі аграрний бізнес активно запозичує та впроваджує принципи, яких дотримуються європейські колеги.

Глобальні тренди

Основними глобальними трендами в українському АПК на сьогоднішній день залишаються аграрна локалізація, збільшення долі самостійного забезпечення замість контрольованого руху до глобалізації. Такі тенденції характерні для землеробства, вирощування рослин та інших напрямків сільського господарства.

АПК в Україні продовжує розвиватися, використовуючи для цього всі наявні можливості, інструменти та інновації.

 

Шулянська Єва https://biznestrendy.com.ua/

Єва Шулянська - талановита авторка та експерт у галузі бізнесу та технологій, яка стоїть за вмістом нашого сайту. Її багаторічний досвід і професійний підхід дозволяють надавати читачам цінні та актуальні матеріали про найсвіжіші тренди, ідеї та інновації у світі бізнесу. Єва має талант передавати складні концепції зрозуміло та цікаво, роблячи наш сайт не лише інформативним, але й захоплюючим для читачів.

Вам також може сподобатися

Більше від автора