Хто такий бізнес-аналітик і чим він займається

Орієнтовний час читання 1 хв читання

У сфері IT працює багато спеціалістів вузьких направлень, які мають виконувати різні завдання. Це безпосередньо розробники софту, тестувальники, CEO і CTO менеджери, DevOps Engineer й Head of Engineering. В завдання business analyst входить вміння побудувати комунікацію між замовниками програмного продукту та його розробниками. Саме бізнес аналітик має ретельно проаналізувати запити замовника, створити й оформити цілісну концепцію з його вимог, віднайти оптимальні рішення для реалізації та скласти технічне завдання для виконавців.

Ідеї для самих крутих стартапів неможливо реалізувати без фахівця в бізнес-аналітиці. Доведення концепції до успішного результату і є метою будь-якого проекту. Така професійна людина організує усі бізнес-процеси, мобілізує команду, що дозволяє створити продукт, який влаштує замовників, виконавців, і загалом всіх партнерів.

Завдання та обов’язки бізнес-аналітика

Основне завдання, що виконує бізнес аналітик в it — це вірний аналіз вимог та пошук найкращого рішення. Щоб працювати з вимогами, потрібно досконало розбиратись у предметі проекту. До етапів професійної діяльності спеціаліста належать такі:

  • конкретизація завдання;
  • вибудовування концепції рішення з за діянням всієї команди;
  • складання технічного завдання;
  • специфікація кожної окремої вимоги;
  • консультації на всіх етапах розробки;
  • постійна комунікація з замовниками.

В масштабних проектах дане направлення розділяють на кілька сегментів — це бізнес-сектор та системне спрямування. Перший сегмент має створити глобальну концепцію і сформувати загальні вимоги, розробивши стратегічний рух. Системний аналітик займається проблемами поетапної реалізації: формалізація і специфікація питань, створення технічних завдань.

Які навички повинен мати бізнес-аналітик

Багатьох цікавить інформація, чи може бізнес аналітик з нуля почати працювати у сфері IT? Дуже часто розробники, що добре пишуть коди, але віддають перевагу спілкуванню з людьми, стають відмінними бізнес-аналітиками. Саме такі спеціалісти ціняться на ринок технологій. Вони швидко опановують тонкощі розробки програмного продукту. Але мають отримати навички бізнес-основ.

Бізнес-аналітик має володіти наступними техніками аналізу:

  • вибудовувати процесові та структурні моделі;
  • створювати прототипи інтерфейсів;
  • опрацьовувати можливі сценарії користування софтом;
  • давати вірну оцінку роботі в аспектах витрат та строків виконання.

Ті професіонали, що не мають освіти в секторі IT-технологій, можуть досягти успіхів у сфері комунікацій з клієнтами та командою. Але загальне розуміння програмування такому спеціалісту необхідні.

Бізнес-аналітик має зібрати, проаналізувати та інтерпретувати інформацію. Ця робота призводить до прийняття компанією рішень, і вибору стратегії напрямку ведення бізнесу. Спеціаліста можна назвати посередником між замовниками чи користувачами кінцевого продукту та командою, яка буде цей софт створювати.

Переваги та недоліки в роботі бізнес-аналітиком

Діяльність Business Analyst торкається багатьох важливих сфер. Він має працювати у таких спектрах:

  • активно комунікувати з всіма сторонами, дотичними до проекту;
  • складати документальну статистику, відстежувати необхідність змін;
  • проводити різні види аналізу, в тому числі та стратегічний;
  • проектувати всі етапи роботи разом зі всією командою;
  • планувати, відстежувати і оцінювати результати протягом втілення проекту.

Людина, яка обрала цю професію, буде прагнути удосконалюватись, опановуючи нові навички. Якщо це спеціаліст в IT, то варто вчитись бізнес-аналізу і стратегіям, і навпаки.

До недоліків професії належить великі ресурсні витрати на комунікацію, важкий момент перемикання від одного проекту до другого, чи багато часу, що доводиться проводити за комп’ютером. Іноді великі розумові навантаження можуть приводити до втоми й вигорання.

Але переваги: постійний інтелектуальний розвиток, участь у творчих процесах, задоволення від досягнення мети, бачення проекту в загальному плані, надихають і дають сили працювати далі.

Як проходить день бізнес-аналітика

Щоб зрозуміти, хто такий бізнес аналітик, потрібно роздивитись, як проходить робочий день такого працівника. Професіонал зазвичай має планувати свій робочий день, а при відсутності конкретних завдань — структурувати його. При плануванні спеціаліст орієнтується на такі фактори:

  • кількість замовників;
  • етап, на якому знаходиться конкретний проект;
  • дії команди;
  • стан процесів.

Загальний режим планування обов’язково містить комунікації з командою, розробку документації, листування і спілкування з замовниками, консультування з технічними виконавцями.

Для ефективності результату фахівець має побудувати правильний зв’язок між замовником і виконавцями. Тут необхідно виконати 2 важливих завдання:

  1. розуміти бізнес-потреби ніші замовника, володіти його понятійною методологією, знати можливі обмеження на готовий продукт;
  2. розбиратись у технічних нюансах програмних розробок, використовувати термінологію виконавців у комунікації з ними, знаходити вагомі аргументи при необхідності змін.

Поєднання навичок керування командою з побудовою технічних процесів та маркетингом — справжній талант універсального фахівця.

Майбутнє професії бізнес-аналітика

Саме цей професіонал може відповісти на питання як зробити краще. Чому за цим фахом велике майбутнє, і спеціалістам в даній галузі завжди будуть пропонувати роботу:

  • вони володіють навичками збору інформації;
  • досвідчені в питаннях комунікації з різними людьми;
  • можуть розділити одне велике завдання на частини, що будуть ефективно впроваджені;
  • правильно оцінюють свою відповідальність між всіма сторонами проекту.

Великі корпорації та компанії будь-якої спрямованості, а тим більш в IT-сфері, мають в штаті бізнес-аналітиків. Тут є розуміння в необхідності спеціаліста, що бачить проблему з різних боків, і чує усіх причетних до проекту. Потім конструює на основі побаченого і почутого стратегію, в результаті якої готовий продукт влаштовує всі сторони, а компанія отримує прибуток.

Мельник Іван

Мельник Іван - відданий член нашої команди, відповідальний за технічну сторону функціонування нашого сайту. Завдяки його експертності та технічним знанням, ми можемо забезпечувати стабільну та зручну роботу нашого ресурсу для всіх користувачів. Мельник Іван надає надійну технічну підтримку і впевнено керує всіма аспектами розвитку та підтримки нашого сайту.

Вам також може сподобатися

Більше від автора